V dnešní hektické době nejsou potíže s psychikou nikterak výjimečné. Každý pátý z nás má „šanci“, že ho nějaká forma duševní poruchy alespoň jednou za život potká. Postiženy jsou více ženy než muži. Psychické potíže patří mezi nejčastější důvody, se kterými se obracíme na lékaře. Tento fakt je alarmující. Ještě před 30 lety se psychické problémy mezi nejčastějšími diagnózami nevyskytovaly vůbec.
Úzkost, deprese a demence
Změnili jsme úplně životní styl, bohužel k horšímu. Stejně tak se i stravujeme. A toto vše se podepisuje na našem fyzickém i psychickém zdraví. Velmi alarmujícím poznatkem je, že psychické poruchy jsou dnes diagnostikované i u malých dětí, což dříve vůbec nebývalo. U dospělých je nejčastěji diagnostikovaným psychickým onemocněním neurotická úzkostná porucha, na druhém místě deprese a třetí nejčastější je Alzheimerova choroba. Všechny tyto psychické problémy jsou vážnými poruchami, které se nesmí bagatelizovat a přehlížet. V naší republice trpí depresemi a úzkostí přes milion lidí a tyto poruchy mohou vyústit až v sebevraždu, kterých se u nás každý rok dokoná na 1500. Ve věkové skupině 15-29 let je sebevražda druhou nejčastější příčinou úmrtí.
Může za to nezdravý životní styl, geny, stres i špatné stravování
Počet diagnostikovaných depresí za posledních 15 let stoupl o 20 %. Počet předepsaných antidepresiv vzrostl dokonce třikrát. Důvody těchto nemocí známe, ale spouštěčů je celá řada. Aby se onemocnění u toho konkrétního člověka projevilo, musí sehrát roli i další faktory jako například genetická zátěž, momentální problémy, např. dlouhodobý stres, ale třeba i problémy s imunitou či záněty v těle, a pak už stačí málo a problém vypukne naplno. Stejně rychle jako třeba chřipka. Jenže je dlouhodobý, nelepší se a nemizí. Člověk se dostává do bludného kruhu, ze kterého nemůže ven.
Najít lékaře, kterému důvěřujete
Když se člověk dostane do stavu, že si už sám se sebou neví rady, duše bolí a nic nepomáhá, není žádnou ostudou se obrátit na lékaře. Klidně na svého praktika, kterému věříme a známe dlouhodobě. Spoustu věcí může vyřešit přímo on, ale může vás nasměrovat k nějakému odborníkovi, který vám pomůže. V případě potřeby lékař zváží vhodný lékařský postup, kterým nemusí být vždy nasazení léků. Je-li to ale opodstatněné, pak se nasazení antidepresiv nebraňte a svému lékaři věřte. V ČR užívá antidepresiva 5 % lidí a ve srovnání s ostatními vyspělými státy jsme v tomto pod průměrem.
Řešte své problémy včas, než vám přerostou přes hlavu
Vědecké studie dokazují, že deprese i ostatní psychické nemoci jsou léčitelné. Ale jako u všech nemocí, to chce řešit zavčasu. Tyto nemoci jsou totiž stejné jako ostatní, jako třeba cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nemoci srdce, čím dříve s léčbou začneme, tím jednodušší to bude. Pak máme vysokou šanci na život bez těchto nepříjemností.