Trampolíny začali lidé nakupovat zpočátku ze zvědavosti a časem se o nich začaly šířit napříč médii různé informace o jejich pozitivním vlivu na naše fyzické zdraví a psychickou pohodu. Je to velmi účinná zbraň proti depresím a úzkostem, proti obezitě, a v současné době je skvělým pomocníkem oslabené imunitě vůči infekčním chorobám. Máte-li v plánu vyzkoušet avizované přednosti trampolín, nezapomínejte také na všechny bezpečnostní prvky.
Pamatujte na bezpečnost vaši i vašich dětí
První trampolíny, které se začaly vyrábět krátce po udělení výrobní licence a chráněného patentu v roce 1936, nebyly http://www.ipardubice.cz/900_422052_jedno-misto-prazdne-ceske-umeni-2-poloviny-20-stoleti/ opatřeny žádnými bezpečnostními prvky. Šlo čistě o odrazovou plochu s obvodovými pružinami a tento způsob skákání přetrval ještě řadu let až do druhé poloviny dvacátého století. Nářadí však získalo špatnou pověst mezi lidmi vzhledem k těžkým úrazům, které v souvislosti se skákáním vznikaly zvláště u nezkušených amatérů a především dětí.
Konstruktéři a výrobci začali nářadí vylepšovat nejprve krytem pružin na trampolínu a později i ochrannou obvodovou sítí. Zavedením bezpečnostních pravidel a využíváním plně zabezpečeného nářadí se počet úrazů snížil na minimum a dnes lze trampolíny zařadit mezi nejbezpečnější sportovní potřeby na trhu.
Kryt pružin – při nákupu byste měli zohlednit některá důležitá fakta: Kryt by měl být vyroben z pevného PVC, odolného vůči UV záření. PVC se musí nacházet i na jeho spodní straně, jestliže zakoupíte výrobek, kde je vespod pouze tenká polyetylenová tkanina, bude jeho životnost výrazně kratší, a sporné budou i jeho bezpečnostní vlastnosti. Podmínkou je také zvolit správný rozměr, aby jej bylo možné dobře upevnit, a aby zakrýval veškerý prostor obvodových trubek včetně pružin.
Ochranná síť – navléká se na konstrukci ze svislých trubek po vnějším obvodu nářadí. Jde o speciální, zdravotně nezávadnou tkaninu s vysokým obsahem polyesteru s výrobním názvem Terylene, která je ohebná a zároveň velice pevná i při extrémním namáhání, aby dokázala zabránit pádu z nářadí. Terylene se mimo jiné používá např. v medicíně při šití chirurgických zákroků.