Heřmánkový čaj byl vždy v zásobě domácí lékárny našich babiček, prababiček a dalších generací našich předků. Je to jedna z nejznámějších léčivých bylin, kterou lze užívat na několik druhů onemocnění.
Nachlazení a další respirační choroby – kdo se cítí nachlazený, a tvrdí, že na něj „leze chřipka“, má zvýšenou teplotu a typické projevy tohoto civilizačního neduhu, tomu lékař zřejmě doporučí horký čaj, Aspirin nebo podobné léčivo a hlavně klid na lůžku. Mnohem lepší, než syntetické léky, jsou však bylinné čaje a dostatečný přísun ovoce a zeleniny, zejména vitamínu C. Vitamín C nepodceňujte, ale nikoli ten z lékáren, nýbrž v podobě přírodní, dobrým zdrojem přírodního „céčka“ je například šípek nebo tropické ovoce Acerola.
Pro podporu léčby zánětů horních cest dýchacích je také vhodný právě heřmánkový čaj. Podobně jako vitamín C podporuje práci imunitního systému a uvádí rozkolísaný organismus do opětovné rovnováhy.
Podpora trávení – heřmánek má rovněž zklidňující účinky na trávení, příznivě působí proti křečím hladkého svalstva vnitřních orgánů, tím pádem se hodí na choroby žaludku, dvanácterníku a tenkého a tlustého střeva. Jestliže však máte určité pochybnosti a chcete poradit ohledně užívání heřmánku, je vhodné poradit se s někým zkušeným, například s lékárníkem nebo lidovým léčitelem.
Heřmánek sice nepatří k problematickým bylinkám, ale je dobré se o jeho působení dozvědět co nejvíce informací, abyste měli přehled, jak v těle působí, jak jej správně indikovat, v jakém dávkování, a zda po nějaké době přerušit léčbu.
Výhodou heřmánkového čaje je jeho dobrá dostupnost a nízká cena. Neutratíte stovky korun za syntetické preparáty, které také mívají poměrně často mnoho vedlejších účinků, ale hlavně jsou vyrobené uměle,, což znamená, že nepůsobí v těle synergicky, tak, jak je tomu u většiny léčivých rostlin.