Naklíčená semena, zejména řeřicha a fazole mungo, jsou dnes běžně k mání dokonce i na pultech hypermarketů. Ne vždy je však zboží v požadované kvalitě, naklíčené rostlinky jsou zabalené v plastové fólii a po určité době v tomto mikroklimatu může docházet k tvorbě plísní, i když je potravina umístěna v chladicím boxu. Právě to je může být důvodem k tomu, alespoň se pokusit o tento proces doma, nejlépe s miskou na klíčení semen. Nejedná se však o nic mimořádně náročného, co by nezvládl ani začátečník.
Luštěniny
Právě luštěniny jsou pro tvorbu klíčků naprosto ideální. Mějte však na paměti, že se musíte vyhnout velkým druhům fazolí (s výjimkou odrůd mungo a adzuki). Je to z toho důvodu, že jsou za syrova jak semena, tak i klíčky plné toxických látek. U ostatních luštěnin však nic takového nehrozí a lze bez problémů nechat vzejít cizrnu, hrách (celý, nikoli půlený – ten by vám nevzešel) a čočku.
Nejznámější jsou fazolky mungo, s těmi se lidé setkávají v obchodech již řadu let, jsou velmi chutné a výživné. Musí se pouze přes noc namočit do studené vody a proces klíčení pak trvá přibližně 3 dny. Klíčící semínka se musí občas propláchnout vodou, aby se zde netvořily plísně a tekutina nezačala kvasit.
Z naklíčené luštěniny se mohou připravit chutné kaše, pomazánky, omáčky, lze je přidávat do polévek, přičemž se tímto procesem výrazně zvyšuje jejich stravitelnost. Klíčení totiž částečně rozštěpí škroby a bílkoviny a výrazně se eliminují nežádoucí lektiny, které způsobují problematické nadýmání.
Obiloviny
Z naklíčených obilovin lze připravit velmi chutné kaše. Jsou nesmírně vydatné a výživné a odborníky na výživu jsou dokonce upřednostňované před pekárenskými výrobky. Jejich stravitelnost podpoříte podobně jako u luštěnin klíčením. Nejčastěji se nechává vzejít pšenice špalda, dále rýže, žito, oves a ječmen. Opětovně je přes noc namáčíme ve studené vodě a proces klíčení trvá podle druhu zrn od dvou do čtyř dnů.