Vzduchotechnika v paneláku není již mnoho let neznámým pojmem, naopak bytové domy byly jedny z prvních průkopníků nasazení klimatizací v praxi od doby, kdy jejich cena poklesla tak, že kromě velkých podniků si je mohou dovolit i běžné domácnosti.
Tím hlavním důvodem, proč se klimatizace v bytech ujaly, je zdravotní hledisko a dostatečný bytový komfort. Když se nad tím zamyslíte trochu více do hloubky, tak si uvědomíte, že ideální teplota vzduchu, kdy lidský organismus není přetěžován chladem nebo horkem, je v rozmezí od 20 do 24 stupňů Celsia. Je-li nám doma nebo venku chladno, snadno se teple oblékneme, ovšem za vyšších teplot se nemůžeme svléci „z kůže“. Tehdy se organismus ochlazuje potem, my musíme více doplňovat tekutiny, což zatěžuje ledviny a trávicí trakt, a vynakládáme více energie na ochlazovací proces. Někdy to dokonce končí úžehem, ovšem kdo má doma funkční klimatizaci, je ve výhodě.
Funkční znamená čistá
Když vám firma namontuje splitovou klimatizaci, a je skutečně dobře nadimenzovaná, je to skvělá věc. Můžete s ní i přitápět a udržovat teplotu v místnosti na požadované hodnotě. To vše má ovšem háček. Po delší době se uvnitř rozvodů vzduchotechniky usadí vrstva prachu a mastnoty a tím pádem se toto prostředí mění na nebezpečnou časovanou bombu.
Zdravotní riziko – mastný prach spolu s vlhkostí je ideální líhní pro bakterie, roztoče, plísně, hnilobu a další mikroorganismy. Proudící vzduch je do místnosti vhání, takže je ve finále mnohem zdravější namísto používání klimatizace otevřít okno a důkladně větrat. Proto je nutné čas od času celý systém nechat prověřit (prohlédnout kamerou) a odborně vyčistit a vydesinfikovat.
Požár a výbuch – mnozí lidé si vůbec neuvědomují toto nebezpečí, což také dokazují zveřejněné fotografie vyhořelých bytů po vznícení mastného prachu v potrubí vzduchotechniky.