Výzkumy ukazují, že stále více spotřebitelů živočišných produktů hledí nejen na welfare zvířat, ze kterých dané produkty pochází, ale i na ekologický dopad živočišné výroby. Čím dál větší část populace se z těchto důvodů rozhodla a rozhoduje nekonzumovat tyto potraviny vůbec, nebo je alespoň radikálně omezit. Brzy to ale možná nebude vůbec potřeba.
Prozatímní zprávy ukazují, že laboratorně produkovaná svalovina by na pulty obchodů měla dorazit do roku 2020. Tento produkt má oproti tradičnímu chovu a porážení zvířat, kromě etického hlediska, řadu dalších slibných přínosů. Které to jsou?
- Šetření s vodou
Nedostatek čisté a pitné vody se rýsuje jako problém do budoucna. A výpočty ukazují, že nejezením masa ušetříte více vody, než kdybyste se přestali sprchovat. Laboratorně vyrobené produkty tuto zátěž nenesou, jelikož pro růst tkáně v kultivačních miskách není voda téměř potřeba. Pokud tedy porovnáme tradiční proces zpracování s kultivací, druhou možností spotřebujeme téměř o 90% méně vody.
- Menší využitá plocha
Zatímco chov dobytka zabírá obrovské plochy mnohdy i jinými způsoby využitelné půdy, laboratoře mají nejen mnohem nižší nároky, co se plochy týče, ale i menší nároky ohledně kvality půdy a terénu.
- Nižší spotřeba energie
V průběhu klasické výroby vynakládáme kvanta energie nejen na samotný chov zvířat, ale především na následné zpracování jatečného těla. Kultivovaná svalovina oproti tomu vzniká v takřka hotové podobě. Studie uvádějí, že náklady na energii by se z tohoto důvodu mohly snížit až o 40%.
- Levnější maso
Jeden z pro konzumenty nejdůležitějších parametrů je jistě cena konečné potraviny. Je sice samozřejmé, že ze začátku bude cena produktu vysoká, ale po zaběhnutí výrobních postupů nám výpočty do budoucna ukazují, že vyrobit kilogram svalové tkáně v laboratoři vyjde levněji, nežli získání stejného množství ze zvířete.